Jak ošetřovat

Způsob ošetřování obuvi

Při péči o Vaší obuv je třeba dodržovat určitý postup

Nejprve obuv zbavíme hrubých nečistot. Většinou používáme vlhký hadřík na povrch obuvi, na znečištěnou podešev kartáč. Pozor !!! na usňovou podešev nenamáčíme, pouze přetřeme vlhkým hadříkem a použijeme speciální přípravek na čištění kožené podešve. Poté je nutno obuv naimpregnovat prostředky, které chrání obuv proti vlhkosti a znečištění. Impregnujeme každý povrch obuvi, kromě lakované usně. Péči o obuv je nutné přizpůsobit povrchovému materiálu.

Lakové materiály

Taneční boty z lakových materiálů mají tendenci se vzájemně lepit. Jemný nátěr ošetřovacího krému "Diamant lackpflege" nebo vazelíny tomu zabrání. K čištění bot používejte jen ošetřující krém "Diamant lackpflege" nebo vlhký hadřík. Jiné čistící prostředky mohou boty poškodit a vzájemné lepení zvětšit. Poškozená místa jsou bohužel neopravitelná. Reklamace, které vzniknou neodborným zacházením, nemohou být uznány

Syntetické materiály (stříbro, zlato)

Moderní syntetické materiály (stříbro, zlato) nesnesou žádné silné tření. Čistěte boty jen vlhkým hadříkem. Nepoužívejte žádné čistící prostředky . Poškozená místa jsou bohužel neopravitelná. Reklamace, které vzniknou neodborným zacházením, nemohou být uznány.

Gliter materiál (Hologram)

Gliter materiál (Hologram) může být při vzájemném tření - jak se to při těsných tanečních krocích stává - poškozen. Poškozená místa jsou neopravitelná

Saténové boty

Saténové a látkové boty
se dají čistit chemickým přípravkem Perplex nebo je ošetřujeme pouze za sucha kartáčováním, čistícími a barvícími spreji na textil. Tuto obuv nikdy neperte! K ošetřování je vhodné používat doporučené přípravky, mezi které patří pěnový sprej, který čistí do hloubky a oživuje barvy.

Děkujeme za pozornost

Návod k údržbě látek s efektním povrchem,
dekorativní galanterie a třásní
¨


Třásně

Zvláštní zacházení doporučujeme u třásní vyrobených ze 100% viskózového hedvábí. Proto je třeba počítat s tím, že se po namočení mohou srazit v obou směrech. Doporučujeme čistit jen v nejnutnějším případě přemáchnutím ve vlažné vodě s minimem neagresivního pracího prostředku nejlépe šampónem na vlasy nebo šampónem na děti. Při praní třásně pouze namočíme, nemneme je ani neždímáme. Před prvním praním doporučujeme pro jistotu konečky třásní zalakovat bezbarvým lakem na nehty, aby se předešlo jejich možnému třepení. Třásně srovnáme na stůl, těsně nad konečky přitlačíme pravítkem a zalakujeme. Je lépe použít větší štětec. Těsně před zaschnutím třásně od sebe oddělíme.

Látky s efektním povrchem, dekorativní galanterie

Veškeré materiály s lesklými, tj. vinilovým, kovovým či flitrovým povrchem se doporučuje čistit bez použití chlóru nebo pouze jemně přemáchnout ve vlažné vodě s minimem neagresivního pracího prostředku bez bělícího účinku určeného k ručnímu praní. V žádném případě nemneme ani neždímeme, pouze ohleduplně vymačkáme do ručníku a necháme vykapat nebo schnout naplocho jako vlněné svetry. Stejně šetrné zacházení vyžadují i jakékoli materiály s aplikovaným štrasem či kameny.
Stejným způsobem se ošetřují i materiály s flockovaným sametovým či třpytkovým povrchem. U nich je navíc třeba dbát na to, aby nebyly dlouho namočeny ve vodě. Flockovaný vzor by se tak mohl odlepit. Nejchoulostivější jsou celoplošné kovové efekty.
Tělové deodoranty, parfémy a laky na vlasy je nutné aplikovat ještě před oblečením oděvu z efektního materiálu, nikdy se nesmějí nanášet na efektní povrch, který působením těchto chemických přípravků matní. Reakce speed-sticku s potem a její vliv na efektní povrch je individuální. Při častém styku s zpocenou kůží veškeré efektní povrchy trpí a mohou se i setřít, což platí i pro doteky rukou při jejich zpracování. Riziko se zvyšuje u osob s enormní potivostí
Nedoporučuje se nosit kabelku přes rameno nebo dokonce křížem přes hrudník, aby se efektní povrch v místech styku neotíral.
Možnost žehlení vždy vyzkoušejte na odstřižku materiálu. Některé povrchy snesou pouze paření z rubu, některé žehlení přes prostěrku (nutno vyzkoušet, zda z rubu nebo z lícu), některé se žehlit vůbec nemohou, protože lesklý povrch žehlením a pařením matní. Je-li takový materiál vůbec možné žehlit, pak pouze při teplotě nastavené na umělé materiály.
U žádného materiálu ve fluorescenčním křiklavém odstínu nelze zaručit stálost odstínu při styku s termální a mořskou vodou, při dlouhotrvajícím vystavení materiálu působení přímých slunečních paprsků a při silném propocení především v podpaží. Jedná se hlavně o tyto barvy: fluorescenční žlutá, oranžová, růžová, lososová a zelená. Pro delší uchování výrazné barvy přidávejte do prací lázně obyčejný kvasný ocet. Chcete-li kombinovat materiál výrazné barvy s barvou světlejší, vyzkoušejte předem stálobarevnost namočením malého odstřižku do horké vody s běžným pracím práškem. Bude-li barva pouštět, zajistěte stálobarevnost impregnací na textil. Oděv s kombinací výrazné a světlé barvy nikdy nedávejte do čistírny. Chcete-li kombinovat s bílou, buď ji naimpregnujte nebo použijte materiál na bázi polyesteru, nekombinujte s bavlnou, polyamidem ani s mikrovláknem. Při praní dlouze namáčejte, pouze přemáchněte.
Veškerá výše uvedená doporučení se týkají rovněž údržby flitrových prýmků a aplikací s tím rozdílem, že většinu dovozových výrobků tohoto typu nelze prát vůbec ale pouze čistit.


Barvení a odbarvování materiálů


Pokyny pro úspěšné barvení

- Vždy si zkontrolujte složení barvené látky a udržovací instrukce. Ujistěte se, že látka nemá speciální úpravu, jakou je impregnace, lesklý či jak efektní povrch nebo není-li doporučeno pouze suché čištění. Tyto látky nemohou být barveny, protože úprava zabraňuje vstřebávání barvy a také proto, že působení horké vody by na nich mohlo způsobit nevratné poškození.
- Vždy před barvením zvažte suchou látku, abyste správně ukrčil potřebné množství barvy.
- Všechny látky před barvením důkladně vyperte pracím prážkem. Nikdy nepoužívejte aviváž!!!
- Nezapomeňte zkontrolovat, kolik soli nebo octa jaká barva vyžaduje.
- Vždy noste gumové rukavice, uchráníte tak své ruce od barevných skvrn

-Upozornění: Barva nezakryje skvrny, vybledlá nebo odbarvená místa. Také na barvené látce nepřekryjete vzory, pouze změní jejich odstín a barvu.

Pamatujte, že výsledná barva závisí na: - množství suché látky
- původní barvě látky
- dodržení postupu při barvení
Výše uvedené instrukce dodržujte i při odbarvování látek či hotových oděvů!!!

Dylon cold water Dye - Barvení ve vlažné vodě

Cold Water Dye je vhodný k barvení přírodních materiálů, jako je bavlna, len, viskóza, vlna a hedvábí. Na vlně a hedvábí docílíte pouze jemnějších odstínů. Cold Water Dye se výborně hodí k melírování a batikovaní. Jedno balení obarví až 250g váhy suché látky. Výjimku je černá barva ( black ), kde jedno balení obarví pouze 125g váhy suché látky.
K barvení budete potřebovat:
- Dylon Cold Fix a kuchyňskou sůl barvení bavlny a hedvábí
- K barvení vlny ocet

Postup při barvení DYLON COLD WATER DYE
- Látku důkladně vyperete pracím práškem bez aviváže a ponechte ji vlhkou
- Naplňte vhodnou nádobu dostatečným množstvím vody tak, aby se barveným předmětem celý ponořil.
- Navlékněte si gumové rukavice. Barvivo nechte rozpustit v 500 ml co nejteplejší vody, kterou napustíte přímo z vodovodního kohoutku a dobře rozmíchejte. Poté barvu přilijte k vodě do nádoby.
- Rozpusťte 125g soli a jeden sáček Cold Fix v horké vodě z vodovodního kohoutku a přidejte do nádoby ( pro černou barvu použijte 250g soli a 2 sáčky Cold Fix ).

DYLON PRE - DYE (Odbarvovač)

Cold Pre - Dye je vhodným nejen k odbarvování přírodních materiálů, jako je bavlna, len, viskóza, vlna a hedvábí, ale i nylonu, lycry nebo jiného elastanu. Dylon Pre - Dye odbarví původní barvu látky do neutrálního odstínu lépe vhodného k barvení. Polyesterové látky nikdy neodbarvíte! Nedoporučuje se používat jej na látky se speciální úpravou, jakou je impregnace či efektní lesklé povrchy, ani na materiály, které je doporučeno pouze chemicky čistit za sucha. Materiály, které již od výrobce měl tmavou nebo příliš sytou barvu, nelze nikdy dokonale odbarvit. Barvy u některých látek jsou fixovány finální apreturou, která jakémukoliv odbarvení či přebarvení zamezuje.
Postup při odbarvování s DYLON PRE - DYE:

- důležité je předmět nebo suchou látku zvážit, abyste nepoužili příliš velké množství Pre - Dye. Předmět nebo látku pak namočte do horké vody.
- Naplňte nerezavějící nádobu dostatečným množstvím horké vody.
- Navlékněte si gumové rukavice. Odbarvovač nechte rozpustit v 500 ml horké vody a dobře rozmíchejte. Poté barvu přilijte k připravené vodě do nádoby.
- Následně do roztoku vložte nesložený vlhký předmět, tak aby se celý ponořil.
- Zvyšte teplotu na bod varu a za stálého míchání nechte zvolna vařit do té doby než se původní barva neodbarví, maximálně však 30 minut.
- Odbarvený předmět dobře propláchněte a pak jej vyperte v horké vodě pracím práškem, znova propláchněte a předmět je připraven k barvení.

Užitečné rady pro barvení vlny a hedvábí, lycry aj. elastanů:
- vždy si připravte pouze vlažnou vodu.
- Bodu 1 až 4 zůstávají stejné
- Teplotu zvyšte pouze pod bod varu, poté neustále míchejte po dobu 20 min.
- Předmět vyndejte z nádoby a nechte vystydnout než ho budete proplachovat v horké vodě. Poté jej běžným způsobem vyperte pracím práškem a znovu důkladně propláchněte.
Upozornění: Pre - Dylon může být používán pouze na dobře větraných místech, aby nedošlo k jeho vdechnutí. Uskladňujte jej na suchém a studeném místě mimo dosah dětí. Není vhodný do použití do automatické pračky. Do automatické pračky používejte pouze odbarvovač k tomuto účelu výslovně určený


PRO TAN - Instantní barva na tělo

PRO TAN je unikátní přípravek, který Vám již po jedné aplikaci umožní získat dlouhotrvající, hluboké a tmavé opálení. Velmi lehce se aplikuje, působením jevištních světel se nesmývá ani nezanechává mapy. Opálení vydrží několik dní a může se udržovat nebo zintenzivnit opakovanými aplikacemi. Po nanesení barvy lze tělo vystavit jak slunečním paprskům, tak působení solária. Instantní barva Pro Tan neobsahuje žádný ochranný filtr.
Návod k použití:
Po osprchování, nejlépe cca půl hodiny před spaním nastříkejte bohatě barvu na celé tělo. Rozetřete přiloženým aplikátorem, lehčími tahy v oblasti linie vlasů, kolen loktů a kotníků. Okamžitě získáte barvu, která Vám bude vodítkem pro rovnoměrnou aplikaci. Tato barva v průběhu 6-8 hodin ještě výrazně ztmavne. Ráno smyjte přebytek barvy, aby se odhalil přirozený odstín opálení. Intenzitu barvy lze ještě zvýšit dalšími aplikacemi. Jednou týdně pro udržení barevného odstínu.
Upozornění: Nechte barvu schnout nejméně 30 minut před kontaktem se šaty nebo s vodou. Na dlaních nechte barvu působit nejkratší dobu.
Složení:
Voda, isopropyl alkohol, aceton, dihydroxyaceton, barviva CI 15985, CI 19140, CI 42090, CI 16035
Varování: Pouze pro vnější použití . Zamezte kontaktu s očima. Udržujte mimo dosah dětí. Chraňte před otevřeným ohněm. Při aplikaci dostatečně větrejte. Přípravek nejprve vyzkoušejte na malé části kůže. V případě podráždění kůže dále nepoužívejte.


Způsob ošetřování látek, látkových materálů, peříPřebarvování, údržba, čištění péřové metráže

Čistit lze veškeru jednobarevnou metráž bez lurexu s výjimkou melírů. Přebarvovat lze pouze světlé odstíny bez lurexu včetně melírů. Dodatečně melírovat lze pouze peří na šaty ( krocana nikoli pštrosa ) Bez jakékoliv ztráty lze stříhat peří na šaty, půlkulatou labutěnku a oba druhy nášivek. Ostatní druhy metráže doporučujeme po přestřihnutí zapošít. Všechny výrazné odstíny, především však ostrou červeň a sytou čerň nelze na peří zcela ustálit. Odstín je buď méně výrazný, nebo peří v kontaktu se zpocenou kůží barví.

Upozornění pro zákazníky

Chcete-li barevné peří samy prát, použijte šampon na vlasy a sušte nepříliš horkým vzduchem. Pokud některý ze zákazníků naší metráž samostatně vypral agresivním pracím prostředkem a sušil horkým vzduchem, na reklamaci nebude brán zřetel. Péřovou metráž uskladňujte v látkovém obalu volně loženou, nebo visící za použití běžných prostředkům proti molům. Zadáváte-li zakázku na barvení péřové metráže podle vlastního vzorku, je třeba dodat vzorek materiálu, podle kterého se bude barvit, o rozměrech min. 10x10cm. Nevyžádané vzorky nevracíme. Výrobce si vždy alespoň část vzorku musí ponechat pro případnou reklamaci. Požadovaný odstín je třeba dále specifikovat, je-li žádoucí spíše sytější nebo světlejší. Je třeba počítat s tím, že peří je organický materiál, který se nikdy nemůže v barevnosti stoprocentně shodovat s barvou látky, která je převážně buď rostlinného původu, uměla nebo kombinací těchto možností(vyjma vlnu a pravé hedvábí). Nebyl-li požadavek na odstín písemně konkretizován, na případné reklamace barevného odstínu nelze brát zřetel. Jinak je možno objednat jakoukoliv barvu, délku a hustotu metráže i brků, nebo jakékoliv netradiční péřové masky, ozdoby, kostýmy rekvizity.

Jak zacházet s látkami, potaženými polyurethanem

Úplety či tkaniny potažené polyuretanem je možné pouze jemně prát v ruce či chemicky čistit bez použití chlóru. Veškeré zbytky pracího prostředku je třeba dobře odstranit, aby se na povrchu materiálu netvořily matné skvrny . Nikdy je nesmíme vyždímat ani v ruce ani v pračce a nemohou se ani sušit v sušičce. U světlých povrchů je třeba dbát na to, aby se nekombinovaly s tmavými materiály, jelikož některé pouštějí barvu a mohou pak nenávratně vinylový povrch poškodit ( chovají se podobně jako umělé usně, z nichž se vyrábějí např. kabelky, které tmavé barvy přijímají ). Všeobecně se doporučuje na obepnuté střihy oděvů pouze vinyl elastický, tedy na podkladu s lyrou. Nejedná-li se o elastický vinyl, lze z něj hotovovat pouze volnější oděvy, které nejsou příliš namáhány tahem. Tím zamezíme tomu, aby se vinylový povrch nenatrhnul nebo neodskočil od podkladového materiálu. Jsou-li oděvy z vinylu příliš napnuté a v kontaktu s pokožkou, může mít na vzhled povrchu negativní vliv rovněž lidský pot, který může způsobit zkřehnutí materiálu v místech se zvýšenou potivostí. Toto nebezpečí se zvyšuje především v místech prošití. Do vinylových kalhot, určených k tanečnímu vystoupení, doporučujeme všít do kroku elastickou vsadku. Je třeba rovněž dbát na to, aby se nepoužívaly např.ostré šperky a bižuterie, aby přezka u pásku ke kalhotám nebyla příliš drsná a ostrá, a zvláštní pozornost musíme věnovat i volbě kabelky, která by neměla být na své zadní straně drsná a neměla by mít ani žádné přezky či drsný popruh přes rameno.
Velmi důležité je, aby se tělové deodoranty, parfémy a laky na vlasy vždy nanesly ještě dříve, než si obléknete vinylový oděv. Matné skvrny, které vzniknou působením těchto prostředků, již nelze nikdy odstranit!

Návod k údržbě látek s efektním povrchem a dekorativní galanterie

- Veškeré materiály s lesklým, tj vinylovým , kovovým či flitrovým povrchem se doporučuje čistit bez použití chlóru nebo pouze jemně přemáchnout ve vlažné vodě s minimem neagresivního pracího prostředku bez bělícího účinku určeného k ručnímu praní. V žádném případě nemneme ani neždímeme, pouze ohleduplně vymačkáme do ručníku a necháme vykapat nebo schnout naplocho jako vlněné svetry. Stejně šetrné zacházení vyžadují i jakékoliv materiály s aplikovaným štrasem či kameny.
- Stejným způsobem se ošetřují i matriály s flockovaným sametovým či třpytivým povrchem. U nich je navíc třeba dbát na to, aby nebyly dlouho namočeny ve vodě. Flokovaný vzor by se tak mohl odlepit. Nejchoulostivější jsou celoplošné kovové efekty.
- Tělové deodoranty, parfémy a laky na vlasy je nutné aplikovat ještě před oblečením oděvu z efektního materiálu, nikdy se nesmějí nanášet na efektní povrch, který působením těchto chemických přípravků matní. Reakce speed-sticku s potem a její vliv na efektní povrch je individuální. Při častém styku se zpocenou kůží veškeré povrchy trpí a mohou se i setřít, což platí i pro doteky rukou při jejich zpracování. Riziko se zvyšuje u osob s enormní potivostí.
- Nedoporučujeme se nosit kabelku přes rameno nebo dokonce křížem přes hrudník, aby efektní povrch v místech styku neotíral.
- Možnost žehlení vždy vyzkoušejte na odstřižku materiálu. Některé povrchy snesou pouze paření z rubu, některé žehlení přes prostěrku ( nutno vyzkoušet, zda z rubu nebo z lícu ), některé se žehlit vůbec nemohou, protože lesklý povrch žehlením a pařením matní. Je-li takový materiál vůbec možné žehlit, pak pouze při teplotě nastavené na umělé materiály.
- U žádného materiálu ve fluorescenčním křiklavém odstínu nelze zaručit stálost odstínu při styku s termální a mořskou vodou, při dlouhotrvajícím vystavení materiálu působením přímých slunečních paprsků a při silném propocení především v podpaží. Jedná se hlavně o tyto barvy: fluorescenční žlutá, oranžová, růžová, lososová a zelená. Pro delší uchování výrazné barvy přidávejte do prací lázně obyčejný kvasný ocet. Chcete-li kombinovat materiál výrazné barvy s barvou světlejší, vyzkoušejte předem stálobarevnost namočením malého odstřižků do horké vody s běžným pracím práškem. Bude-li barva pouštět, zajistěte stálobarevnost impregnací na textil. Oděv s kombinací výrazné a světlé barvy nikdy nedávejte do čistírny. Chcete-li kombinovat s bílou, buď ji naimpregnujte nebo použijte materiál na bázi polyesteru, nekombinujte s bavlnou, polyamidem ani s mikrovláknem. Při praní dlouze nenamáčejte, pouze přemáchněte.
- Veškerá výše uvedená doporučení se týkají rovněž údržby flitrových prýmků a aplikací s tím rozdílem, že většinu dovezených výrobků tohoto typu leze prát vůbec, ale pouze čistit.
- Zvláštní zacházení vyžaduje především třásně. Jsou vyrobeny z viskózového hedvábí, a proto je třeba počítat s tím, že se po namočení srazí v obu směrech o 2 až 5 cm. Při praní třásně pouze namočíme, nemneme je ani neždímáme.
- Před prvním praním doporučujeme konečky třásní zalakovat bezbarvým lakem na nehty, aby se předešlo jejich roztřepení. Třásně srovnáme na stůl, těsně nad konečky přitlačíme pravítkem a zalakujeme. Je lépe použit větší štětec. Těsně před zaschnutím třásně od sebe oddelíme.

Péřové ozdoby- důležité instrukce

Chcete-li si samostatně vyprat péřovou ozdobu tuzemské výroby, mějte na paměti, že melírované peří, výrobky s lurexem a lepené péřové aplikace prát nelze. Máte-li našito tmavé peří na světlém materiálu, nelze zaručit, že při praní barva z peří nezapustí do látky. Toto riziko je nejvyšší u černé barvy a u všech sytých výrazných odstínů. Ty nelze na peří dokonale ustálit.Fluorescenční odstíny navíc na přímém denním světle, resp.na slunci blednou. U osob se zvýšenou potivostí může barva z peří pouštět již při pouhém styku s pokožkou.Tomu však nelze zabránit, jelikož složení potu a jeho agresivita u každého z nás individuální. K praní používejte pouze neagresivní prací prostředek na jemné ruční praní bez bělícího účinku v malém množství. Ten dobře rozpusťte ve vlažné vodě a peří v něm dokonale namočte .Jemně promačkejte, ale nemněte! Peří nenechávejte v pracím roztoku ležet dlouho. Prací prostředek z peří dokonale vypláchněte vlažnou vodou. Nemáte-li klasickou odstředivku , peří pouze vymačkejte do ručníku, protřepejte a nechejte naschnout. Pak jej dosušte proudem vlažného vzduchu. Máte-li k dispozici pouze horký vzduch, sušte v dostatečné vzdálenosti od zdroje. V žádném případě peří neždímejte v automatické pračce a nesušte v sušičce. Pokud si samy na praní péřového výrobku netroufnete, zašlete jej raději k výrobci, který jej vyčistí odborně a na Vaše přání může peří rovněž zregenerovat. Pokud peří vyperete v agresivním pracím prostředku nebo jej spálíte horkým vzduchem při sušení, na případnou reklamaci nelze brát zřetel. Každou péřovou metráž se doporučuje po přestřižení zapošít. Péřové ozdoby a metráže uskladňujte v látkovém obalu volně loženou nebo visící za použití běžných prostředkům proti molům.

Zadáváte-li zakázku na barvení péřové metráže podle vlastního vzorku, je třeba dodat vzorek materiálu, podle kterého se bude barvit, o rozměrech min. 10x10cm. Nevyžádané vzorky nevracíme. Výrobce si vždy alespoň část vzorku musí ponechat pro případnou reklamaci. Požadovaný odstín je třeba dále specifikovat, je-li žádoucí spíše sytější nebo světlejší. Je třeba počítat s tím, že peří je organický materiál, který se nikdy nemůže v barevnosti stoprocentně shodovat s barvou látky, která je převážně buď rostlinného původu, uměla nebo kombinací těchto možností(vyjma vlnu a pravé hedvábí). Nebyl-li požadavek na odstín písemně konkretizován, na případné reklamace barevného odstínu nelze brát zřetel. Je možno objednat si jakoukoliv barvu, délku a hustotu metráže i brků nebo jakékoliv netradiční péřové masky, kostýmy a rekvizity. Pokud jste se rozhodli barvit peří samostatně, doporučujeme anglické barvy zn. DYLON.

Veškeré peří, které je použito k výrobě péřových ozdob, pochází z veterinárně přísně sledovaných velkochovů , které z důvodu vývozu masné produkce dodržují předpisy platné v EU. Barveno je tuzemskými barvivy, která jsou zdravotně nezávadná. Veškeré výrobky jsou dobře zbaveny prachu a nečistot , čímž je možnost alergických reakcí snížena na minimum.


Nahoru